Kalenica domu to szczyt, na którym przecinają się dwie połacie dachu – zapewnia szczelność oraz wentylację zadaszenia. Jest jednym z najważniejszych elementów powierzchni dachowej pomagającym w wentylacji przestrzeni dachowych. Kalenica bardzo często stanowi też element dekoracyjny ozdabiający dach. Zatem, co to jest kalenica domu i co warto o niej wiedzieć? Odpowiadamy!
Czym jest kalenica domu?
Kalenica domu to szczyt, na którym przecinają się dwie połacie. Nazywana jest także kipą, warstem, wierchem lub linią szczytową. Aby ją wyznaczyć, należy stosować się do wskazówek dotyczących wybranego rodzaju dachu (dach wielospadowy, dwuspadowy lub płaski). Jest to dosyć proste, ponieważ w zależności od rodzaju zadaszenia, weryfikujemy najwyższy punkt powierzchni dachowej lub trzymamy się zasady „głównej kalenicy”. Najprościej mówiąc, główna kalenica, to najwyższa kalenica, powstała na przecięciu górnych połaci dachu.
Od tego, jak została wykończona, zależy żywotność konstrukcji powierzchni dachowej (dowiedz się więcej o montażu gąsiorów dachowych). Warto również dodać, że główna kalenica to linia umożliwiająca określenie wysokości konkretnej budowli, co jest bardzo istotne podczas tworzenia projektu nieruchomości.
Jak działa kalenica domu?
Kalenica domu odpowiada za połączenie połaci dachowych – to już wiemy. Oprócz tego zapewnienia szczelności zadaszenia i pomaga w swobodnej cyrkulacji powietrza pod pokryciem dachowym. Pamiętajmy, że prawidłowa wentylacja jest niezwykle ważna, dzięki niej możemy uniknąć problemów z częstą konserwacją samego dachu oraz rynien.
Jak wyznacza się kalenice dachu wielospadowego, dwuspadowego i dachu płaskiego?
Odpowiednie wyznaczenie kalenic dachu dwuspadowego, jednospadowego i dachu płaskiego to zadanie wymagające odrobiny wiedzy dekarskiej. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że kalenica nie zawsze jest najwyższym punktem dachu, szczególnie w budynkach z dachem kopertowym, lecz zdarza się to bardzo często przy innych rodzajach powierzchni dachowych.
Jak wyznaczyć kalenicę dachu wielospadowego?
Aby wyznaczyć kalenicę dachu wielospadowego, należy wziąć pod uwagę główną kalenicę, czyli tę najwyższą. Budynki z dachem wielospadowym bardzo często sprawiają trudności przy tym zadaniu, ponieważ nie ma jednoznacznej definicji, na które parametry kalenicy zwrócić uwagę. W tym wypadku warto trzymać się zasady „głównej kalenicy”, jednak najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wysłanie odpowiedniego pisma do gminy z prośbą o indywidualną interpretację zagadnienia.
Jak wyznaczyć kalenicę dachu dwuspadowego?
Linia kalenicy w przypadku dachu dwuspadowego jest najwyższym elementem budynku. Może ona być zarówno równoległa jak i prostopadła do drogi. Usytuowanie kalenicy względem drogi jest ważne, gdyż może być uzależnione od zapisów miejscowego planu zagospodarowania lub warunków zabudowy. Zapisy takie rzutują na projekt całego budynku i usytuowanie go w obrębie działki.
Jak wyznaczyć kalenicę dachu płaskiego?
Aby wyznaczyć kalenicę dachu płaskiego, należy zweryfikować, jaki jest najwyższy punkt powierzchni dachowej i na tej podstawie określić szczyt, na którym przecinają się dwie połacie. Pamiętajmy również, że dach płaski nie musi być zawsze płaski, ponieważ jego kąt nachylenia waha się od 4° do 12°.