Gąsiory to niezbędny element wykończenia każdego dachu, który montowany jest na kalenicach oraz narożach dachowych. Gąsiory chronią dach przed wnikaniem wilgoci (z opadów atmosferycznych) oraz zanieczyszczeń, umożliwiają właściwą wentylację konstrukcji dachowej, a także są elementem dekoracyjnym. Sprawdź, jak montować gąsiory na dachach krytych blachodachówką.
Co to są gąsiory dachowe?
Gąsiory dachowe to akcesoria, które są bardzo ważnym elementem przy montażu dachu. Przede wszystkim łączą połacie dachowe, a jednocześnie zapewniają wentylację oraz szczelność dachu. Montowane są na kalenicy dachowej i narożach, gdzie osłaniają miejsce łączenia połaci. Na całej długości kalenicy lub naroża montuje się gąsiory podstawowe, natomiast gąsiory układane jako pierwsze zamykane są zaślepką.
Gąsiory są dobierane do rodzaju pokrycia dachowego. Dostępne są gąsiory z blachy, stosowane do blachodachówki i blachy trapezowej, a także produkty przeznaczone dla dachówki ceramicznej oraz betonowej. Gąsiory przeznaczone na dachy z blachodachówki przeważnie wykonane są z tej samej blachy co pokrycie, mają ten sam kolor oraz powłoki ochronne.
Montaż gąsiorów na dachach krytych blachodachówką
Gąsiory montujemy już po ułożeniu całego pokrycia. Montaż gąsiorów na dachach krytych blachodachówką rozpoczynamy od ułożenia specjalnej taśmy wentylacyjnej na siatce, która zapewni właściwą wentylację dachu.
Przed przymocowaniem gąsiorów do dachu warto ułożyć je na kalenicy oraz narożach bez przykręcania, aby sprawdzić liczbę potrzebnych elementów i przygotować się na ewentualne docinanie pojedynczych obróbek. Wówczas możemy także dopasować łączniki (trójniki lub czwórniki w zależności od kształtu dachu). Ważne! Gąsiorów nie można docinać szlifierką, ponieważ może uszkodzić ona powłoki ochronne obróbek. Do cięcia wykorzystujemy specjalne nożyce do blachy.
Po dopasowaniu gąsiorów rozpoczynamy montaż. Kolejne elementy układamy na zakładkę i montujemy za pomocą specjalnych klamer dokręcanych wkrętami, które mocują i spinają kolejne elementy. Po ułożeniu gąsiorów podstawowych montujemy łączniki. Ostatnim etapem prac dekarskich jest montaż pozostałych zaślepek lub denek, służących za zamknięcia wylotów gąsiorów. Po ułożeniu i przymocowaniu gąsiorów możemy lekko ostukać je gumowym młotkiem, aby elementy lepiej się dopasowały.
Montaż gąsiorów i innych obróbek blacharskich warto zlecić doświadczonej ekipie dekarskiej. Wykonawcy dachu można zlecić także zakup właściwych produktów, aby ustrzec się błędów przy wyborze wykończenia oraz dodatkowych elementów jak np. taśmy kalenicowej. Przy zakupie pokrycia oraz obróbek można także udać się bezpośrednio do punktu sprzedaży producenta pokryć i razem z doradcą wybrać odpowiednie produkty.
Gąsiory dachowe – chronią i zdobią
Gąsiory są nieodłącznym elementem każdego prawidłowo wykonanego pokrycia. Zabezpieczają dach przed działaniem czynników atmosferycznych oraz zapewniają właściwą wymianę powietrza w konstrukcji dachowej. Stanowią też ważny element, który wpływa na wygląd dachu i całego budynku, dlatego warto dopasować przetłoczenia gąsiorów do modelu blachodachówki. Często producenci pokryć dachowych rekomendują modele gąsiorów, które pasują do konkretnych modeli blachodachówek – pod względem wzoru, koloru oraz rozmiaru. Odpowiednio dobrane gąsiory podkreślą piękno budynku i staranne wykończenie dachu.