Różnorodność pokryć dachowych oferowanych na rynku produktów budowlanych jest bardzo duża. W zależności od potrzeb i gustu, inwestor może wybierać zarówno spośród pokryć ciężkich (dachówki ceramiczne i cementowe) oraz lekkich, takich jak gont bitumiczny czy pokrycia ze stali. Dlaczego warto zwrócić uwagę na ostatni wymieniony rodzaj pokryć?
Pokrycia dachowe z blachy wybierane są przez inwestorów ze względu na liczne zalety, zarówno estetyczne, jak i techniczne. Choć te drugie są istotne zwłaszcza z perspektywy firmy dekarskiej, atrakcyjny design również nie jest jedyną zaletą istotną z punktu widzenia indywidualnego nabywcy.
Estetyka i różnorodność
Współczesne pokrycia dachowe z blachy to estetyczne rozwiązanie bardzo często wybierane przez inwestorów z poczuciem dobrego smaku. Atrakcyjność poszczególnych kształtów sprawia, że świetnie sprawdzają się zarówno na bardziej złożonych i skomplikowanych dachach klasycznych budynków (rekomenduje się tu zwłaszcza blachodachówkę dwumodułową), jak i w przypadku nowoczesnych, minimalistycznych rozwiązań, jak choćby niezwykle modne w ostatnich latach dwuspadowe dachy bezokapowe.
Mówiąc o blachodachówkach, warto nadmienić, że wizualnie bardzo przypominają one klasyczne dachówki ceramiczne, a jednocześnie są przy tym dostępne w znacznie szerszej gamie różnorodnych kolorów i kształtów. W ten sposób nabywca otrzymuje naprawdę dużą swobodę wyboru i możliwość dopasowania estetycznego do każdego rodzaju budynku.
Jeśli natomiast chodzi o panele dachowe, wspomnieć trzeba, że należą one do najstarszych technologii stosowanych w budownictwie. Od wielu lat znajdują zastosowanie na dachach zabytków oraz obiektów sakralnych, a obecnie przeżywają swój renesans i są najbardziej pożądaną postacią pokrycia dachowego modernistycznych brył. Wyglądają niezwykle efektownie i mają zastosowanie zarówno jako pokrycie prostych, dwuspadowych dachów, jak i na części elewacji tych budynków.
Wysoka jakość
Wysoka jakość jest kolejną z zalet, którą trzeba wymienić, omawiając współcześnie produkowane pokrycia z blachy. Dzięki temu mogą być tak samo trwałe, jak choćby dachówki ceramiczne. Wytwarza się je ze stali, która najpierw jest odpowiednio cynkowana i lakierowana, a następnie tłoczona.
Regamet współpracuje z najlepszymi światowymi dostawcami stali, do których należy m.in. firma U.S. Steel. Wyjątkową cechą naszych pokryć dachowych jest ekskluzywne wykończenie jedną z dwóch innowacyjnych powłok lakierniczo-ochronnych. Zapewniają one nie tylko stylowy wygląd, ale też objętą wieloletnią gwarancją odporność na uszkodzenia mechaniczne i zmiany zachodzące pod wpływem warunków atmosferycznych (w przypadku powłoki PURTEXT STRONG 300 jest to aż 50 lat!). Dzięki temu na dłużej zachowują piękny wygląd i kolor dachu.
Większa szczelność
Jednym z częstszych problemów dotyczących tradycyjnych dachówek jest ich szczelność. To dlatego, że każdy element jest tutaj montowany oddzielnie, dlatego z czasem mogą między nimi zacząć powstawać niepożądane szczeliny przepuszczające wodę.
Pokrycia dachowe z blachy nie niosą za sobą takiego ryzyka. Montuje się je w gotowych modułach lub arkuszach ciętych na wymiar, przez które wodzie o wiele trudniej jest przedostawać się pod połać dachową. Dodatkowo blachodachówka jest odpowiednio profilowana – tak, aby jej szczelność była jeszcze większa.
Opisywana właściwość jest też cechą charakterystyczną paneli dachowych. Ich zamki profilowane są fabrycznie, dzięki czemu nie tylko ich montaż przebiega sprawnie, ale też całe pokrycie jest przez to bardzo szczelne.
Ekonomia
Mówiąc o ekonomii rozwiązań z blachy, należy brać pod uwagę trzy aspekty, które na nią wpływają. Pierwszą oszczędność można zauważyć już na etapie projektu i kupowania produktów pod kątem więźby dachowej. Wynika to z faktu, że konstrukcja dachu pod tego typu rozwiązanie jest znacznie prostsza, a przez to również tańsza od więźby pod tradycyjną dachówkę. To dlatego, że pokrycia dachowe z blachy są po prostu lżejsze od tradycyjnych dachówek
Również cena samego produktu jest z reguły niższa od odpowiedników w postaci pokryć ciężkich. Oczywiście w przypadku pokryć z blachy w najtrwalszych powłokach lakierniczo-ochronnych różnica w cenie maleje, jednak z reguły nadal przemawia ona na korzyść pokryć z blachy.
Ostatnim aspektem wpływającym na oszczędność tego rozwiązania jest wynagrodzenie firmy montażowej. Koszt położenia blachodachówki jest mniejszy, ponieważ prace montażowe są o wiele mniej pracochłonne niż w przypadku innych pokryć. W tym miejscu warto dodać, że ekip wyspecjalizowanych w tego typu pokryciach jest na rynku znacznie więcej od dekarzy montujących tradycyjne dachówki. Dlatego również czas potrzebny na znalezienie fachowców znacząco się skraca.